Zimnowoda

Położenie Zimnowody.

 

Na mapach : 51.o 01' 34” N 18.o43'35”E / 51.02611. 18.72639

 

Zimnowoda – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Lipie . Od północy Zimnowoda sąsiaduje ze wsią Parzymiechy, od strony północno – wschodniej znajduje się las Gołocin,od wschodu Natolin, od strony południowo wschodniej wieś Brzózki , a ze strony południowej i zachodniej otaczają ją lasy.

 

W latach 1975 – 1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.

 

Pochodzenie nazwy Zimnowoda.

 

Zdania na temat pochodzenia nazwy Zimnowoda są różne; mówi się że:

 

  1. Nazwa wsi Zimnowoda pochodzi najprawdopodobniej od źródeł znajdujących się w lesie i na polach zimnowodzkich, dając początek strumieniom wpadającym do Liswarty

  2. Pierwszym osadnikiem na tych ziemiach był gospodarz o nazwisku Zimnowódka stąd  nazwa Zimnowoda.

  3. Wieś powstała w II połowie XIII wieku. Na północ od dzisiejszej wsi funkcjonowały dwa folwarki: Zimna Woda Stara ( do XX wieku ) i Zimna Woda Nowa z połączenia folwarków powstała Zimnowoda.

 

Przyroda.

 

W pobliżu wsi lasy mieszane. Niedaleko na zachód, w lesie znajduje się rozlewisko ze źródłami.

W tym samym rejonie – najwyższy pagórek w okolicy ( 272,8 m n.p.m.).

 

 

Historia.

Pierwsze wzmianki o Zimnowodzie pochodzą z II połowy XIII wieku. W 1933 r. wieś liczyła 771 mieszkańców. 1 września 1939 hitlerowscy najeźdźcy ( oddziały Wehrmachtu ) bez żadnej konieczności wojennej spaliły prawie całą wioskę zostawiając z 128 zabudowań gospodarskich pozostały tylko 2 ,które istnieją do dzisiejszego dnia jest to posesja nr 12 i …......... .

Najstarszy budynek w Zimnowodzie to budynek byłej Szkoły Podstawowej , w latach dziewięćdziesiątych podwyższony, dostosowany do potrzeb przedszkola.

1.09.1939 roku